Ke dni 23. září 2019 bylo na stránkách Ministerstva zdravotnictví zveřejněno složení nové Národní komise pro kojení, jež se má slovy ministra zdravotnictví „zaměřit na zajištění kvalitní péče o kojící ženu v porodnici i v návazné péči po propuštění z porodnice“.[1]
V obecné rovině jsme za tuto novou pracovní skupinu rádi, protože vnímáme její velký potenciál, aby nasměrovala politiku Ministerstva zdravotnictví směrem k tolik potřebným strukturálním změnám systému, ať již jde o implementaci Baby-friendly Hospital Initiative 2018, vč. Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka a návazných rezolucí WHA, či o zajištění dostupné a kvalitní poporodní péče po propuštění ženy a dítěte z porodnice.
Na druhou stranu ale víme – a varovali jsme zcela otevřeně již minulý týden – že, aby Národní komise pro kojení mohla plnit svoji roli, nemůže v ní zasedat nikdo se zjevným nebo vnímaným střetem zájmů. A k tomu bohužel došlo.
Místopředsedkyní Národní komise pro kojení byla jmenována MUDr. Anna Mydlilová, vedoucí Národního laktačního centra a Laktační ligy, která se dlouhodobě nachází ve vážném střetu zájmů, byť je sama spoluautorkou brožurky s názvem Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka – WHO kodex. V poslední době je důvodem střetu zájmu přijímání peněz ze strany Philips Avent, výrobce lahví a dudlíků, jak pro časopis Laktační ligy MAMITA [2], tak i k zajištění občerstvení na konferenci/školení pro laktační poradkyně [3]. V minulosti šlo ovšem i o akceptaci peněz od výrobců umělé kojenecké výživy.[4] Zároveň nelze než vyjádřit politování nad tím, že by ve vedení Národní komise pro kojení měla být osoba, která je svou nečinností odpovědná za aktuální stav Baby-friendly Hospital Initiative, kdy se dlouhodobě nekontroluje kvalita poskytované péče v porodnicích s certifikátem Baby-friendly Hospital – nemocnice až na jednu výjimku neprochází recertifikací. A to přestože již více než 8 let panují pochyby nad kvalitou podpory kojení v nemocnicích s certifikátem Baby-friendly Hospital.[5]
Členem komise se stal i doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., spojený s Nestlé [6] i Nutricií, tedy výrobci umělé kojenecké výživy, a zejména pak s iniciativou Nutricie 1000 dní, jež slovy Mezinárodního dokumentačního centra Kodexu (ICDC IBFAN) „zneužila kampaně UNICEF 1.000 Days“.[7] Do dnešního dne je doc. Bronský členem správní rady nadačního fondu 1000 dní do života, jehož zřizovatelem je právě Nutricie.[8] Stejně tak je s iniciativou Nutricie 1000 dní spojen rovněž MUDr. Bohumil Procházka, který – jak lze veřejně dohledat – mimo jiné pod hlavičkou Nutricie prezentoval workshop Výživa batolat [9] a je tak spolu s doc. Bronským jedním z několika českých lékařů, kteří svým aktivním působením spoluvytvářeli image tohoto výrobce umělé kojenecké výživy jakožto odborníka na zdravou výživu dětí, a zvyšovali tím jeho důvěryhodnost mezi zdravotníky i veřejností.[10]
Klíč pro sestavení komise?
Nad rámec toho není příliš zjevné, podle jakého klíče byli členové pracovní skupiny vybráni a také proč některé skupiny nejsou v Národní komisi vůbec zastoupeny. Zejména jde o příjemkyně péče, kterých se celá záležitost týká nejvíce. Jejich absenci nenahradí ani průzkum veřejného mínění, který si Ministerstvo zdravotnictví nechalo zpracovat. Dále pokud se chce Ministerstvo zdravotnictví seriózně zabývat návaznou péčí po propuštění z porodnice, zcela zásadně chybí v Národní komisi pro kojení hlas profesionálů působících přímo v terénu – zejm. terénních laktačních poradkyň, komunitních porodních asistentek, dětských sester či profesionálních dul.
Národní komisi pro kojení tak v současném složení nelze považovat ani za dostatečně reprezentativní, aby naplnila zadání Ministerstva, a s ohledem na minimálně tři členy, vč. místopředsedkyně, ve střetu zájmů ani za důvěryhodný orgán prostý komerčního vlivu výrobců náhrad mateřského mléka, dudlíku a lahví. Žádáme proto Ministerstvo zdravotnictví, aby složení Národní komise pro kojení s ohledem na výše uvedené ještě přehodnotilo.
[1] Viz Vojtěch, A.: 98 % žen považuje kojení za důležité, Facebook, 23. 9. 2019.
[2] Viz např. MAMITA, č. 68/2019.
[3] Výpovědi účastnic konference Laktační ligy pořádané dne 30. května 2019 a fotodokumentace stánku Philips Avent na akci. Stánek Philips Avent byl přítomen i na konferenci 17. září 2019, konané při příležitosti Národního týdne kojení.
[4] Namátkou např. MAMITA, č. 34/2010, kde čtenář najde placenou inzerci nejen od společností Philips Avent a Medela, ale také Nestlé a Nutricia.
[5] Viz Mrázková, J.: Zhodnocení fungování iniciativy Baby friendly hospital v ČR z pohledu andragoga, diplomová práce, Univerzita Jana Amose Komenského Praha, 2011.
[6] Nestlé Baby CZ/SK: Prvních 1000 dnů: doc.MUDr.Jiří Bronský, Ph.D., YouTube, dostupné online na: https://www.youtube.com/watch?v=sZSQkSjLKic.
[7] Viz International Code Documentation Centre IBFAN: Breaking the Rules, Stretching the Rules: Evidence of violations of the International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes and subsequent resolutions, compiled from June 2014 to June 2017, s. vii.
[8] Viz Ministerstvo spravedlnosti: Výpis z nadačního rejstříku ke dni 23. 9. 2019: 1000 dní do života, nadační fond, dostupné na: https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=736053&typ=PLATNY.
[9] Viz Iniciativa 1000 dní: Video Workshop „Výživa batolat“, dostupné na https://www.1000dni.cz/pro-pediatry/videa/.
[10] Viz International Code Documentation Centre IBFAN: Breaking the Rules, Stretching the Rules: Evidence of violations of the International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes and subsequent resolutions,compiled from June 2014 to June 2017, s. vii.