„Přijímání peněz nebo jiných pobídek, jakkoliv podmíněných, vytváří pocit povinnosti a zavázanosti k dotčené společnosti. To je přesně to, čemu by měly odborné společnosti […] vyhnout. Mají morální povinnost chránit sebe i své členy před nevhodnou propagací náhrad mateřského mléka ve všech formách, byť nepřímých, a před výslednými střety zájmů ve zdravotnickém prostředí. Navíc mají odborné společnosti morální povinnost respektovat a chránit práva žen a dětí být bez nevhodných marketingových praktik ve všech jejich podobách.“
Costello, A. – Branca, F. – Rollins, N. – Stahlhofer, M. – Grummer-Strawn, L.: Health Professional Associations and Industry Funding, in: The Lancet, vol. 389, no. 10069, 2017, s. 597-598.
V těchto dnech probíhají v Olomouci Neonatologické dny, které pořádají Česká neonatologická společnost ČLS JEP, Novorozenecké oddělení FN Olomouc a LF UP v Olomouci a Dětská následná intenzivní péče Vojenské nemocnice Olomouc.
Ve veřejně dostupném programu [1] děkují organizátoři kongresu za podporu svým partnerům, z nichž někteří jsou známí tím, že dlouhodobě, viditelně a vědomě porušují své povinnosti plynoucí z Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka. Tito partneři jsou zároveň největší hráči na trhu s náhradní kojeneckou výživou – Nestlé, Hero, Hipp, Nutricia.
„Je naprosto základní a zásadní, aby školení odborníků probíhala nezávisle na výrobcích umělé kojenecké výživy,“ zdůraznila letos v květnu v Senátu ČR na veřejném slyšení Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, které proběhlo za odborné garance SpoKojení, z.s., i náměstkyně ministra zdravotnictví MUDr. Alena Šteflová, Ph.D., MPH. [2] Totožného názoru jsou ostatně také členské státy Světové zdravotnické organizace, jež před třemi lety schválily Pokyny k ukončení nevhodné propagace výživy kojenců a malých dětí (rezoluce WHA 69.9), doplňující text Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka. V Pokynech se výslovně píše, že výrobci náhrad mateřského mléka nemají sponzorovat setkávání pracovníků ve zdravotnictví; zdravotníci zároveň nemají takový sponzoring umožňovat.[3]
Domníváme se, že je z naší strany nadále nutno vysvětlovat veřejnosti i zdravotníkům, proč je Kodex a jeho bezvýhradné dodržování potřebné. Poprvé jsme toto téma otevřeli v březnu 2019, kdy naše předsedkyně Aneta Majerčíková odmítla svou účast na III. kongresu České komory porodních asistentek právě z důvodu sponzorování společnostmi porušujícími Kodex.[4]
Budeme proto monitorovat i nadále odborné konference a školení a těšíme se, že bude přibývat takových, kde je Kodex v plné šíři dodržován.
[1] Program XXXV. Neonatologických dnů, dostupný na: http://www.bos-congress.cz/admin/dokumenty/neonatology2019.pdf
[2] Tisková zpráva SpoKojení, z. s., ze dne 20. května 2019, dostupná na: http://spokojeni.org/ke-stazeni/tiskove-zpravy/
[3] WHO Guidance on ending the inappropriate promotion of foods for infants and young children, 2016, dostupné na: https://www.who.int/nutrition/topics/guidance-inappropriate-food-promotion-iyc/en/
[4] Stanovisko SpoKojení, z.s. k přítomnosti společností porušujících Kodex na konferencích zdravotníků ze dne 28. března 2019, dostupné zde.