Dnes proběhne na půdě Poslanecké sněmovny seminář s názvem Kojenecká a dětská výživa v ČR. Název a anotace semináře může budit dojem, že se jedná o odbornou akci. Při bližším pohledu je však jasné, že seminář má především otevřít dveře lobbingu výrobců komerční dětské výživy a jejich spojenců mezi poslanci. Ti by měli výhledově hlasovat o zpřísnění pravidel, kterými se musí tyto obchodní společnosti řídit.

Když veřejný zájem ustupuje soukromým ziskům

Naplánovaná vystoupení mají zřejmě za cíl vyvolat dojem, že komerční dětská výživa je nepostradatelným a zcela jedinečným produktem, bez kterého se moderní péče o děti neobejde. Tato rétorika zcela zastírá podstatný fakt: zatímco pro velmi úzkou skupinu dětí je umělá výživa při nedostatečné síti bank mateřského mléka reálnou nutností, většina dětí by se s ní vůbec setkat neměla. 

Právě proto je nezbytné zajistit ochranu kojení před marketingovými a lobbistickými praktikami společností, které komerční dětskou výživu vyrábějí a distribuují. Bez přísné regulace dochází k podkopávání kojení, což má dlouhodobé negativní dopady na zdraví dětí i matek. Náklady za tyto nežádoucí důsledky pak nenesou komerční společnosti, nýbrž my všichni jako společnost. 

Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka, přijatý v roce 1981 Světovou zdravotnickou organizací a Výkonným výborem UNICEF a průběžně aktualizovaný, představuje klíčový nástroj na ochranu zdraví novorozenců a jejich matek. Jak upozorňuje WHO a UNICEF i český premiér: míra kojení je výrazně vyšší v zemích, které přijaly legislativu úzce sladěnou s Kodexem, než v těch, které Kodex neimplementovaly nebo přijaly pouze jeho část.

Dle čl. 11.3 Kodexu mají výrobci a distributoři dětské výživy odpovědnost dohlížet na své marketingové praktiky, aby odpovídaly zásadám a cílům Kodexu. Členské státy Světové zdravotnické organizace se pak na komerční společnosti napřímo obracely ještě několikrát – v letech 2010 [1] a 2016 [2]. Bezúspěšně. Ani po více než 40 letech od přijetí Kodexu se společnosti, jako je Nestlé, Nutricia, Hipp ani Hero, nepodařilo přimět k odpovědnému chování.

Seberegulace, která selhává už na startu

Právě tyto společnosti, zastoupené Českým sdružením pro značkové výrobky, dnes budou přesvědčovat poslance o tom, že si dokážou své marketingové praktiky regulovat samy. K tomu si vydaly nový dokument o marketingu a působení na zdravotníky. Ministerská Komise pro výživu kojenců a malých dětí jej však vzápětí označila za neslučitelný s Kodexem i příslušnou evropskou legislativou.[3]

Co přináší dialog s korporáty českým rodinám?

Diskuze se společnostmi, které dlouhodobě těží z nedostatečné regulace a vědomě obcházejí a porušují pravidla, naráží na jasné limity. Jak se opakovaně prokazovalo i v minulosti, tyto společnosti přistupují ke společensky odpovědnému chování tehdy, když jsou bezprostředně ohroženy jejich reputace nebo zisk.[4] Nejde tedy z jejich strany o skutečný zájem o veřejné blaho, ale o strategické manévrování, které má ochránit jejich obchodní zájmy. Účast subjektů s komerčním zájmem v této oblasti by měla být jasně oddělena od odborné diskuse a tvorby politik. 

V této situaci je klíčové, aby zákonodárci nepodlehli lobbingu a spolu s veřejností důrazně požadovali větší odpovědnost a otevřenost. Diskuse o výživě kojenců by měly primárně probíhat za účasti nezávislých odborníků, zdravotnických organizací a rodičů, nikoliv zástupců komerčních společností se zájmem maximalizovat svůj zisk. Semináře, které otevírají dveře lobbingu na úkor českých rodin pod rouškou odborné diskuze, nemají mít v Poslanecké sněmovně místo. 

Navíc, když mnoho českých zdravotníků a zdravotnic čerpá finance od těchto společností, je naprosto nezbytné, aby všichni účastníci veřejné debaty o dětské výživě jasně hned na začátku deklarovali případný střet zájmů. Tedy aby vždy jednoznačně uvedli, zda a jakým způsobem jsou spojeni s komerčními subjekty, které působí na trhu s dětskou výživou.

Je načase dát jasně najevo, že zdraví dětí a jejich matek i důvěra ve zdravotní systém nejsou na prodej. Rodiny na prvním místě – zisky až potom.

[1] Rezoluce WHA 63.23.
[2] Rezoluce WHA 69.9.
[3] Usnesení Komise pro výživu kojenců a malých dětí č. 3/2024 ze dne 22. 10. 2024:
(1.) Komise konstatuje, že v čase připravované přísnější regulace marketingu komerční umělé výživy pro novorozence a malé děti publikovali čtyři výrobci komerční dětské výživy, sdružení v Českém sdružení pro značkové výrobky, vzájemnou dohodu ohledně pravidel interakce se zdravotníky a že tato dohoda není v souladu s Mezinárodním kodexem marketingu náhrad mateřského mléka WHO a UNICEF ve znění navazujících rezolucí (dále jen „Kodex“) a s příslušnou evropskou legislativou.
(2.) Komise připomíná, že dodržování Kodexu je pro obchodní společnosti vyrábějící komerční dětskou výživu závazné bez ohledu na stav národní legislativy a obchodní společnosti si nemohou selektivně vybírat, která pravidla Kodexu budou, nebo nebudou dodržovat, ev. jak si je interpretovat.
(3.) Komise pověřuje předsedu Komise, aby v souladu s bodem 1 a 2 informoval České sdružení pro značkové výrobky a aby apeloval na plné dodržování Kodexu, který je celosvětově uznávaným minimálním standardem ochrany kojenců, malých dětí, jejich matek a rodin i zdravotníků a zdravotnic.
[4] Viz např. Judith Richter: Holding Corporations Accountable: Corporate Conduct, International Codes and Citizen Action, Zed Books: London and New York, 2001.